Deník píše o našem muzikále

 

Děkujeme Deníku za pěkný článek:

Alice, Alenka, voda i Bludička

Na jeviště pražského divadla Semafor se chystá muzikálová novinka Alice, Alenka a voda živá. Zazní v něm i píseň Jiřího Suchého Bludička známá z jeho oblíbené inscenace Kytice.

Muzikál je autorským dílem Milana M. Deutsche. Vypráví o sirotkovi Alici, která se v noci před osmnáctými narozeninami vydá do světa za zrcadlo, aby pochopila a odpustila staré křivdy. Setká se tam se svým odrazem Alenkou, která ji provede fantazií až ke šťastnému konci, aby mohla Alice vstoupit do dospělosti.

„Představení je určené pro celou rodinu,“ říká Milan M. Deutsch. „Psal jsem jej jako poctu panu Suchému, protože na divadlu Semafor ‚ujíždím‘ od svých pěti let. Dovedete si asi představit, jak moc mě potěšilo, že nám do našeho muzikálu půjčil píseň Bludička.“

Jeho cílem bylo otisknout do díla svůj obdiv vedle Suchého i k Máchovi, Erbenovi a Werichovi. „To znamená poetiku a romantiku, kterou přinášejí lidové písničky a dnešní mladou generaci bohužel zcela míjejí,“ doplňuje autor námětu, scénáře a několika původních písní.

Voda je život

Jejich názvy jako Řeka snů, Voda má rozpuštěné vlasy, Dívka u řeky nebo Dravé ryby svědčí o tom, že v příběhu dospívající hlavní hrdinky má důležitou roli voda. Jejich autorkami jsou vedle Suchého také Simona Maierová a Nikol Fischerová, jedna skladba je převzata z repertoáru předčasně zemřelé britské zpěvačky Amy Winehouse.

„Ano, muzikál je o vodě. A první, co mě při čtení scénáře napadlo, bylo, že voda je vlastně život a není třeba se jí bát, i když někdy život bere. Vždyť jsme z vody z ženského lůna vlastně vzešli,“ řekl režisér představení Ivo Šorman, který s Deutschem spolupracoval už na politickém kabaretu Červený Kukiš uvedeným loni divadlem MANA.

Publikum se podle Šormana může těšit na představení s filozofickým přesahem a krásným vyzněním, které má diváky vybídnout k zamyšlení. Spíše mollové písně v něm budou vyvažovány těmi lehčími, účinkující bude na jevišti doprovázet živá kapela.

Z Los Angeles do Prahy

V muzikálu figurují tři múzy už zmíněná zpěvačka, skladatelka a pianistka, Simona Maierová, s níž Milan M. Deutsch spolupracuje na hudebním poli dlouhodobě, zpěvačka a herečka Nikol Fischerová, která bude hrát vodní vílu a maminku Alenky, a taktéž zpěvačka a herečka Jana Fabiánová.

„Je pokorná a skromná, ačkoliv by řadu českých ‚hvězdiček‘ strčila do kapsy. Úspěšně působí již šest let v Los Angeles a díky muzikálu se vrátí do Prahy, což je pro mě neskutečná čest,“ dodává Deutsch.


Zdroj: https://www.denik.cz/divadlo/alice-alenka-voda-i-bludicka-20180702.html

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *